Hibernaci jako vhodnou metodu přežití kruté zimy využívají také antarktické tresky Notothenia coriiceps. Jejich tělo je vybaveno zvláštním přepínačem - mezi stavem hibernace na zimu a aktivity na léto. Ukazuje to studie BAS (British Antarctic Survey) a Birminghamské univerzity.
Prodloužení lidského života je věčným snem lidstva - a klade si je za cíl nejen cryogenika. Podle Aubreye de Greye se nemusíte hned nechat zmrazit - což vás navíc stejně jen posune v čase (tedy, pokud se to zdaří) - a pak se o vaši dlouhověkost budou muset postarat další technologie budoucnosti. Ovoce totiž může přinést i jeho teorie stárnutí postavená na mitochondriálních volných radikálech.
Společnost Medicína pro 21. století (21st Century Medicine) nabízí unikátní řešení pro dlouhodobé uchování lidských orgánů v životaschopném stavu. K čemu je to dobré? Ne, nenavrhují, že člověka rozeberou na orgány, zakonzervují a po 50 letech zase odkonzervují a složí dohromady, ale pro transplantace se jejich metody mohou hodit sakra dobře.
U dospělých lidí zatím s hibernací asi nemáme úplně jasno. Ale u jejich zárodků je to zjevné. Stačí se podívat na dokumenty britské firmy Asymptote. Pozor - nechybějí ani fotografie mrazem poškozených buněk.
V posledních dnech jsem nezískal žádné nové informace. Tak tu nabízím aspoň pár vtípků o mražení lidí. Nebo spíš - popravdě - alespoň trochu souvisejících.
Ne, to opravdu není vtip. American Cryonics Society nabízí na svém webu dokument i s fotografiemi procesu mražení lidí a s detailními podrobnostmi. A vracím se i k některým událostem ohledně IceLiftu v roce 2007.
Opravdu dobrým zdrojem na téma hibernace lidí je web americké společnosti Alcor, která existuje již od roku 1972 a v roce 2007 pořádala už svou sedmou konferenci. (Mimochodem – od té doby se žádná další nekonala.)
Tentokrát se tu konečně dostanu k troše vědy. Před čtyřmi a půl lety se vědcům podařilo na 6 hodin hibernovat první savce - myši, a to za použití látky, která je běžně produkována tělem. Tuto zprávu přinesl v dubnu 2005 magazín LiveScience. Testované myši experiment přežily a dokázaly tak, že savci - a tedy pravděpodobně i lidé - mohou v případě potřeby přejít do stavu hibernace.